Zeytinyağının Sağlık İçin Yararları

Güçlü bir E vitamini kaynağı ve antioksidan kaynağı olan zeytinyağı insanların vücut dengesini düzenlerken aynı zamanda yaşam kalitelerini arttırır. Uzun yaşamanın sırrı olan zeytinyağını günde en az 2 yemek kaşığı tüketmek gerekmektedir. Sabahları kahvaltıda bir kase içerisine zeytinyağı, toz pul biber ve kekik koyarak düzenli olarak tüketmek vücut sağlığınıza oldukça yararlı olacaktır.

İçerisindeki E vitamini cilt dokularınızın daha geç yaşlanmasını sağlamaktadır. Böylece cildiniz daha berrak, parlak ve sağlıklı bir görümüm kazanırken cildinizin yaşlanmasını da geçiktirmektedir. K vitamini ise karaciğer, damar çeperleri, adeleler ve beyin gibi organlarımız için oldukça önemli ve etkilidir. Düzenli zeytinyağı kullanımı ülser riskini azaltırken aynı zamanda oluşan ülserin iyileşmesini sağlamaktadır.

Zeytinyağı, cilt ve doku yaşlanmasını önlediği gibi aynı  zamanda beyin damarları ve fonksiyonlarınında gelişiminde etkili rol oynamaktadır. Alzheimer hastalığını nedeniyle oluşan hafıza kaybını da önlemektedir.

KANSERE KARŞI ZEYTİNYAĞI

Birçok faydasının yanında zeytinyağının kansere karşı güçlü bir silah olduğu bilinmektedir. Bağırak kanserinde ilaç kaynağı olarak kullanılabileceği belirtilen zeytinyağı, kalın bağırsak (kolon) kanseri riskinide azaltmaktadır. Hergün düzenli olarak zeytinyağı kullanımı birçok kansere ilaç etkisi yaratırken meme kanseri riskini %45 oranında azaltmaktadır.

Neredeyse bütün kanser türlerinde olumlu etki yaratan zeytinyağı, düzenli kullanım ile prostat kanseri, göğüs kanseri, kolon kanseri, rahim kanseri ve deri kanseri gibi kanser türlerinin birçoğunda iyileştirici etki yarattığı görülmektedir

ZEYTİNYAĞININ BİLİNMEYEN FAYDALARI

 • Romatizma, burkulma ve ağrılara iyi gelmektedir.
 • Merhemlerin ana maddelerinden biri olan zeytinyağı kesik ve yaraların tedavisinde kullanılır.
 • Çiğ süt, zeytinyağı ve su karıştırılarak elde edilen karışım egzama olan bölgenin tedavisinde kullanılır.
 • Saç dökülmelerine iyi gelir.
 • Tıraş köpüğü yerine kullanılabilir.
 • Sinek ısırıklarına iyi gelir.
 • Denizanası ısırıklarının tedavisinde kullanılır.  Yaranın bulunduğu bölgeye bir miktar sürülerek çeşitli  komplikasyonların oluşması engellenir.
 • Cildin radyasyondan korunması için kullanılır.
 • Ağrılı güneş yanıklarının tedavisinde kullanılır.
 • Cildin onarımı, nemlendirilmesi ve güzelleşmesi için kullanılır.
 • Kırışıkları önlemek için limon suyuyla karıştırılan zeytinyağı haftada iki kez cilde sürülür.
 • Varis tedavisinde masaj yaparak kullanılır.

İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde vücut sağlığına önemli ölçüde katkı sağlayan zeytin, sindirim sisteminden beyin sağlığına kadar pek çok alanda etkili bir koruma sağlamaktadır. Zeytinin içerisinde A, C, E ve K vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, kalsiyum, protein, kükürt, klor, potasyum, sodyum, demir, omega-3 ve omega-6 gibi önemli mineralleri içerisinde barındırmaktadır.

Zeytinyağının Cilt İçin Faydaları Nelerdir?

Zeytin yağı en faydalı doğal ürünlerden biridir ve yaklaşık 5000 yıl öncesinde keşfedilmesinden bu güne yüksek besleyici değeri ile bilinir

Kimyasal yapısı diğer doğal yağlara göre cildin doğal yağ yapısına yakındır. Böylece, özellikle kuru ciltler için mükemmel nemlendirici görevi görür.

Aynı zamanda dirsekler ve dizler gibi çok kuruyan bölgeler için nemlendirici olarak kullanılabilir.

Cilt dokusu üzerinde yenileyici etki ve düzenli kullanımda cildinizin yumuşak ve pürüzsüz kalmasını sağlar çorba kaşığı bal, bir çorba kaşığı zeytin yağı ve bir yumurta beyazının karışımından yapılan yüz maskesi mükemmel nemlendirme sağlar.

Bu maskeyi 15-20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın aynı zamanda cilt tahrişlerini yatıştırmak ve iyileştirmek için de kullanılabilir.

Aynı maske güneş yanıkları için de faydalıdır. Yalnızca etkilenmiş bölgelere direkt olarak uygulayın muhteşem kozmetik ürünleri ile, mükemmel faydalarının keyfini çıkarın.